Se slzami v očích, člověk ukáže, že neví jak dál ...

Jak zabraňuje Antik. otěhotnění rizika horm. atik.

27. prosince 2008 v 11:55 |  Články - vše
ANTIKONCEPCE ZABRAŇUJE OŤEHOTNĚNÍ TÍMTO ZPŮSOBEM:

* zabraňuje ovulaci (uvolnění vajíčka)
* ruší funkci žlutého tělíska, které je zodpovědné za implantaci (uhnízdění vajíčka)
* zabraňují implantaci oplozeného vajíčka do endometria (děložní sliznice)
* způsobuje zahuštění cervikálního hlenu a tím zhoršuje podmínky pro průchod spermií děložním hrdlem

Rizika


ZVÝŠENÍ TĚLESNÉ HMOTNOSTI
* Ve většině případů může být zvýšení hmotnosti, které se rozvinulo v průběhu užívání tablet, přičítáno nezdravému způsobu života a ne hormonálním přípravkům. Ve zbývajících případech se může zvyšování hmotnosti předejít nebo zastavit správným výběrem antikoncepčních tablet. Nejmodernější antikoncepci, která zároveň obsahuje nejnižší množství hormonů, není třeba přisuzovat zapříčinění zvýšení tělesné hmotnosti.

NEZHOUBNÉ NÁDORY JATER

* V rozporu se všemi pověrami je to velmi vzácné onemocnění. Za rok se vyskytuje pouze jeden případ z milionu. Může být komplikováno břišním krvácením, které se vyskytuje u 10 % pacientek. Krvácení se léčí chirurgicky. Nádory způsobené hormonálními tabletami jsou vždy benigní, rozvoj zhoubných nádorů tablety nezpůsobují. Výskyt a tedy riziko nádorů jater, které způsobují nitrobřišní krvácení, je nízké v porovnání s rizikem mimoděložního těhotenství, jehož vzniku tablety zamezují téměř ve 100 %.

MENSTRUAČNÍ ANOMÁLIE

* Během užívání tablet, zvláště v prvních měsících, se může objevit krvácení mezi menstruacemi (tzv. intermenstruační krvácení), nebo se pravidelná menstruace nedostaví. Tento jev není škodný a většinou po čase sám vymizí. Proto nepravidelné krvácení není důvodem k přerušení užívání tablet. Pokud se tato nepříjemná situace opakuje, může být vyřešena výběrem jiného antikoncepčního přípravku.

BOLEST HLAVY
* Pokud je bolest hlavy příliš intenzivní, často se opakuje nebo je doprovázena poruchami zraku nebo sluchu, je třeba obrátit se na lékaře.


ZMĚNA BARVY KŮŽE
* V některých případech se mohou objevit na pokožce "jaterní skvrny", zvláště na místech vystavených slunci. Tato kosmetická vada se může časem zhoršit, proto se v těchto případech doporučuje vysazení hormonální antikoncepce.


POCIT NAPĚTÍ PRSŮ
* Některé tablety vlivem svého složení nebo vlivem individuální citlivosti mohou způsobit pocit napětí prsů. Tento problém se obvykle vyřeší výběrem vhodného antikoncepčního přípravku.


METABOLISMUS CUKRŮ
* Antikoncepční tablety mohou nepatrně narušit metabolismus cukrů. Přestože cukrovku nikdy samy nevyvolávají, mohou zhoršit již existující onemocnění. Díky nízkému obsahu hormonů v moderní antikoncepci mohou také ženy s cukrovkou antikoncepci užívat, samozřejmě pod náležitým lékařským dohledem.


VYSOKÝ KREVNÍ TLAK
* Ve 3 - 5 % případů mohou antikoncepční tablety způsobit přechodné zvýšení krevního tlaku. Zároveň mohou způsobit zhoršení již existující hypertenze. Při pravidelné lékařské kontrole a léčbě hypertenze bez poškození cévních stěn není hormonální antikoncepce kontraindikována.


METABOLISMUS TUKŮ
* Většina antikoncepčních tablet nepříznivě ovlivňuje hladiny krevních tuků, které jsou pravděpodobně odpovědné za vznik aterosklerózy (kornatění cév). Avšak kombinovaná antikoncepce aterosklerózu nezpůsobuje, ale naopak ji zpomaluje. Tento jev zatím nebyl vysvětlen.


ŽLUČNÍKOVÉ KOMPLIKACE
* Antikoncepční tablety nezpůsobují vznik žlučových kamenů (cholelitiázu). Ale při jejich existenci se může zvýšit frekvence žlučníkových záchvatů. V případě, že žena má poruchu průtoku žluče následkem vytvoření kamenů v průběhu předchozího těhotenství (těhotenská žloutenka, svědění na celém těle), může se s vyšší pravděpodobností tento problém opakovat v průběhu užívání hormonální antikoncepce.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama